1
Січень 2023року
пенсії
коментар

Добровільне пенсійне страхування: як працює новий закон

Щоб оптимізувати систему пенсійного страхування, Верховна Рада 04.12.2022 ухвалила зміни до відповідного закону. Яких змін зазнала система добровільного пенсійного страхування, як вона діятиме і хто зможе нею скористатися, розповість експерт

Ольга Гонтаренко , експерт з податкового обліку Експертус Головбух

За новим Законом № 2734 особи, яким виповнилося 16 років і які не є пенсіонерами, мають право добровільно сплачувати внески на пенсійне страхування. Такі внески можуть також сплачувати на їх користь інші особи. Далі — детальніше.

Як працюватиме система

Раніше договори про добровільне пенсійне страхування могли укладати лише особи, які не є або не були застрахованими особами. Із ухваленням Закону № 2734 таку можливість отримали також громадяни, які працюють.

Щоб сплачувати страхові внески, укладіть договір із Пенсійним фондом України (ПФУ) шляхом приєднання до Типового договору про добровільну сплату страхових внесків. Укладіть такий договір в електронній формі через портал «Дія» або портал електронних послуг ПФУ (ч. 9 ст. 12 Закону № 1058).

Щоб приєднатися до договору, ідентифікуйте свою особу:

  • кваліфікованим електронним підписом;
  • через електронну систему ідентифікації «Bank ID»;
  • іншим засобом ідентифікації особи.

Розмір страхових внесків, періодичність і строки їх сплати визначайте на свій розсуд. Немає мінімального і максимального внесків, як це передбачено для ЄСВ.

Суми сплачених страхових внесків зараховують за місяць, у якому кошти надійшли на рахунок ПФУ. Цей місяць врахують до страхового стажу. За цей місяць також урахують/збільшать зарплату для обчислення пенсії.


Укладіть договір із ПФУ,

аби добровільно сплачувати страхові внески

Якщо сума ЄСВ, що сплатив роботодавець, і добровільного страхового пенсійного внеску перевищить максимальну величину, з якої сплачують страхові внески, переплату зарахують як плату за наступний місяць.

Інформацію про сплату страхових внесків ПФУ вносить до системи обліку автоматично, за фактом зарахування коштів. Повідомлення про сплату отримаєте в особистому кабінеті застрахованої особи на порталі електронних послуг ПФУ.

Якщо відмовитеся від суми сплачених страхових внесків, такі кошти зарахують до бюджету ПФУ.

Сплачені добровільні страхові внески повернути неможливо. Виняток — якщо кошти на рахунок ПФУ перерахували помилково.

ПФУ пропонує аналіз умов добровільної участі у пенсійному страхуванні з урахуванням змін за Законом № 2734 (див. Пам’ятку).

Пам'ятка
Аналіз умов добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування

Натисніть, щоб збільшити

Як укласти типовий договір

Типовий договір та порядок його укладення затверджує ПФУ. Наразі форми договору ще не затверджено.

Договір про добровільну сплату страхових внесків можна також укладати на користь третіх осіб, яким виповнилося більше ніж 16 років.

Щоб укласти договір, повідомте про себе та про особу, на користь якої сплачуватимете страхові внески, такі відомості:

  • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
  • дата народження;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися прийняти реєстраційний номер облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідний орган контролю та мають позначку в паспорті).

Як добровільна сплата вплине на зарплату

За прикладом, що навели фахівці ПФУ , якщо за договором про добровільну сплату страхових внесків особа сплатить, наприклад, 2000 грн на місяць, то з урахуванням ставки єдиного внеску 22% це відповідає заробітній платі у розмірі 9090,91 грн. Тобто місячна заробітна плата (дохід), яку врахують під час обчислення пенсії, зросте більше ніж на 9000 грн.

Фактично кожні 100 грн добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату для призначення пенсії, а не реально отриману зарплату.

Як здійснюватимуть благодійні пожертви

За Законом № 2734 юридичні та фізичні особи можуть здійснювати благодійні пожертви на користь конкретного пенсіонера (персональна пожертва) або до загального бюджету ПФУ (знеособлена пожертва).

Знеособлена благодійна пожертва є коштами ПФУ. Такі кошти використовуватимуть на виплату і доставку пенсій у солідарній системі.

Персоналізовану благодійну пожертву, адресовану конкретному пенсіонеру, розподілятимуть так:

  • 70% виплачуватимуть пенсіонерові, якому благодійник призначив пожертву;
  • 30% ПФУ спрямує на виплату і доставку пенсій (ст. 72-1 Закону № 1058).

Коли запрацює добровільне пенсійне страхування

Закон № 2734 набрав чинності 4 грудня 2022 року. Упродовж трьох місяців із цієї дати ПФУ за погодженням із Мінсоцполітики має затвердити:

  • Типовий договір та порядок його укладення;
  • Порядок обліку сум, які сплачуються / підлягають сплаті на рахунки ПФУ;
  • Порядок сплати благодійної пожертви та виплати її частини пенсіонерові.

Тож очікуємо, коли ПФУ затвердить перелічені документи.

Матеріали для скачування: