1
Січень 2023року
запитання — відповідь

Недоплата працівникові: як виправити і показати у звітності

На ваші запитання відповідає Світлана Лістрова, експерт з обліку та оподаткування, Київ

У 2021 році і ІІ кварталі 2022-го працівникові не повністю врахували й оплатили нічні години роботи. Як ліпше виправити помилку? Чи треба донарахувати індексацію за період невиплати? Схожа ситуація виникла і з добовими — компенсували кошти після відрядження і неправильно застосували курс. Як виправити?

Якщо припустилися помилки у нарахуванні зарплати, тобто неправильно визначили суму доплати за роботу в нічний час, зробіть донарахування на підставі бухгалтерської довідки. Складіть її, спираючись на службову записку особи, яка припустилася помилки або виявила її.

Компенсація втрати частини заробітку. Індексація не стосується виправлення помилок, пов’язаних із донарахуванням зар­плати за попередні періоди. Ймовірно, йдеться про компенсацію втрати частини заробітку. Чи працює тут Порядок № 159? У ньому йдеться про суму нарахованого, але не виплаченого доходу:

Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але не виплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов’язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Тобто, коли виправляєте помилку та нараховуєте зарплату за минулі періоди, Порядок № 159 не застосовуйте.

Звітність з ПДФО та ЄСВ. Під час заповнення об’єднаної звітності визначальним є той факт, у якому місяці фактично нарахували виплати. Якщо нараховуєте зарплату за попередній звітний/податковий період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включайте до зарплати місяця, в якому зробили такі донарахування (абз. 47 п. 1 розд. IV Порядку № 4). Це правило діє під час заповнення додатків Д1 та 4ДФ Податкового розрахунку. Отже, всю суму донарахованої зарплати — доплати за роботу в нічний час — відобразіть в одному рядку разом із зарплатою поточного місяця. Тому жодних виправлень та уточнень у Податкових розрахунках за попередні періоди робити не потрібно.

Середній заробіток. Коли обчислюєте середній заробіток для нарахування лікарняних за Порядком № 100, всю донараховану суму включайте до місяця, в якому нарахували її та ЄСВ на неї. Мінфін наголошує: виправлення помилок у бухобліку, зокрема, в разі нарахування зарплати за попередній звітний період, має відбуватися через рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)»1.

1 Лист Мінфіну від 21.12.2016 № 31-11410-07-25/36420.

Добові. Якщо занизили суму добових, потрібно скласти бухгалтерську довідку і долучити до неї розрахунок із візою особи, яка затверджувала авансовий звіт. Знову-таки немає підстав застосовувати норми Порядку № 159 щодо компенсації втрати частини доходу, оскільки суму добових донараховуєте лише зараз. Окрім того, в Порядку № 159 немає навіть згадки про компенсацію в разі затримки виплати добових витрат.