1
Січень 2023року
запитання — відповідь

Чи можна оплачувати лікарняний із позначкою «ознаки алкогольного сп’яніння»

На ваші запитання відповідає Світлана Лістрова, експерт з обліку та оподаткування, Київ

Працівник отримав побутову травму — зламав ногу. В електронному листку непрацездатності на період з 28.11.2022 по 12.12.2022 стоїть позначка «ознака алкогольного сп’яніння». Згодом під час перевірки кабінету на порталі ПФУ виявилося, що в першому листку з цією позначкою змінилися дати: з 28.11.2022 по 07.12.2022. Окрім того, з’явився другий листок як продовження першого на період з 08.12.2022 по 26.12.2022 вже без позначки про сп’яніння. Чи можна оплачувати другий лікарняний?

Йдеться про один страховий випадок, що розпочався 28.11.2022. Кілька е-лікарняних за одним страховим випадком — це єдиний листок непрацездатності, поділений на періоди залежно від того, як часто пацієнт відвідував лікаря і скільки разів його продовжували. Виходить, що окремі е-лікарняні в межах одного страхового випадку відображають записи про його подовження аж до закриття. Тобто якщо перший е-лікарняний має позначку «ознака алкогольного сп’яніння», цю ознаку має бути проставлено в усіх е-лікарняних за одним страховим випадком. Адже стан алкогольного сп’яніння виявляють саме на момент настання страхового випадку. Надалі її змінити не можна, якщо вона не помилкова.

Листок непрацездатності з позначкою про алкогольне сп’яніння не підлягає оплаті (п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону № 1105). Тому не може бути такого, що перший е-лікарняний не оплатили через позначку про алкогольне сп’яніння, а другий, що є продовженням першого в межах одного страхового випадку, оплачуєте.

Якщо непрацездатність є наслідком алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або пов’язаних із ним дій, допомогу за таким лікарняним не надають. Відмовити у призначенні матеріального забезпечення такому працівникові має комісія із соціального страхування підприємства. Підстава — позначка в лікарняному. Ця позначка про сп’яніння свідчить не лише про факт виявлення алкоголю, а й підтверджує, що лікар встановив причинно-наслідковий зв’язок між сп’янінням та отриманими травмами.

Інколи буває так, що електронний лікарняний створили в перший день непрацездатності, й на момент його формування ще не готові результати досліджень. Тоді позначка про сп’яніння може бути зазначена лише у другому чи навіть більш пізньому е-лікарняному, а не в первинному. Тоді орієнтуйтеся на номер страхового випадку — оплаті не підлягають усі лікарняні, видані в межах одного страхового випадку, навіть якщо позначка про сп’яніння є лише в одному з них.

Законодавство не передбачає можливості оплатити коштом страхувальника лікарняний, що не підлягає оплаті згідно із Законом № 1105. Навіть якщо оплатите — під час перевірки інспектор Держпраці зажадає зробити перерахунок.

Водночас роботодавець разом із представниками трудового колективу може ухвалити рішення включити до колдоговору чи Положення про оплату праці додаткові гарантії в оплаті праці відповідно до статті 9-1 Кодексу законів про працю України (КЗпП) із дотриманням вимог частини 2 статті 97 КЗпП. Тобто можете передбачити таку додаткову гарантію як повне або часткове збереження заробітку в разі настання страхового випадку, що не підлягає оплаті відповідно до пункту 5 частини 1 статті 23 Закону № 1105. Але тоді це буде не допомога з тимчасової непрацездатності, а збереження зарплати як додаткової гарантії.