Як резиденту Дія Сіті провести розрахунки з працівницею за зайво профінансованими декретними
На запитання наших читачів відповідає Світлана Лістрова, експерт із трудового та податкового законодавства, Київ
Дійсно, ПФУ вважає, що резиденти Дія Сіті мають обмежувати розмір денної виплати з урахуванням доходу, який нарахували в останньому місяці розрахункового періоду, на який нарахували ЄСВ. Утримати з працівниці переплачену суму декретних не зможете. Стягувати допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами забороняє пункт 5 частини 1 статті 73 Закону № 1404. Але роботодавець зобов’язаний повернути зайву суму фінансування на рахунок ПФУ.
Податковий кодекс України (ПК) звільняє від оподаткування допомогу з вагітності та пологів без прив’язки до її розміру (пп. «а» пп. 165.1.1 ПК). Якщо завищили суму допомоги з вагітності та пологів через неправильний розрахунок, сума перевищення автоматично не стає оподатковуваним доходом.
Роботодавець не має права утримати за власним рішенням переплачені суми лікарняних. Адже частина 2 статті 127 Кодексу законів про працю України (КЗпП) чітко визначає випадки, за яких дозволено проводити відрахування із зарплати працівника.
Нагадаємо, щоб покрити заборгованість перед підприємством, можете за наказом/розпорядженням роботодавця відрахувати із зарплати працівника:
- аванс, який видали в рахунок зарплати;
- суми, які зайво виплатили через лічильну помилку;
- невитрачений і своєчасно не повернений аванс, який видали на службове відрядження або переведення до іншої місцевості;
- кошти, які видали на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування.
Для цього маєте видати наказ/розпорядження про відрахування не пізніше одного місяця з дня закінчення строку, який встановили для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми.
Певні виплати, які працівники набули безпідставно, роботодавець теж не має права утримати.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті:
1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
Пункт 1 частини 1 статті 1215 Цивільного кодексу України (ЦК)
Неправильне тлумачення норм законодавства не вважають рахунковою помилкою.
Отже, переплачені суми лікарняних працівник може повернути лише добровільно. Але зайву суму фінансування підприємство має повернути до ПФУ. У такому випадку визначають, чи винен працівник, який відповідає за розрахунки. Проте говорити про вину працівника недоречно, адже помилки пов’язані з нечітким формулюванням норм законодавства і запізнілими роз’ясненнями ПФУ.