Декретні за кордоном та в Україні: чи можна отримати у двох країнах одночасно
Чимало українок через війну стали біженцями та знайшли прихисток за кордоном. Тримайте роз’яснення експерта, чи може жінка претендувати на допомогу з вагітності та пологів одночасно у двох країнах
Попри вимушену евакуацію працівниці мають отримувати допомогу з вагітності та пологів від ПФУ. Українські жінки також не позбавлені права претендувати на виплати з бюджету іноземної країни, але за дотримання певних умов. Розглянемо дві практичні ситуації.
Відпустка без збереження зарплати в Україні та робота за трудовим контрактом у Польщі
Працівниця перебуває у відпустці без збереження зарплати за основним місцем роботи в Україні. Водночас вона працевлаштувалася у Польщі за трудовим договором. Жінка планує оформити декретну відпустку як в Україні, так і за кордоном. Чи може вона отримати допомогу з вагітності та пологів в обох країнах?
Жінка працює у двох країнах, тому розглянемо виплати окремо.
основне місце роботи в Україні
Працівниця оформлена на українському підприємстві за основним місцем роботи. Тож вона є застрахованою особою. Тому в разі настання страхового випадку — вагітність і пологи має право отримати допомогу, навіть якщо страховий випадок настав під час відпустки без збереження зарплати (абз. 2 ч. 3 ст. 18 Закону № 1105).
У електронному кабінеті страхувальника може з’явитися листок непрацездатності з вагітності та пологів. Адже сьогодні його можна оформити навіть дистанційно з-за кордону. Таку можливість передбачають пункти 3, 10 розділу IV Порядку № 1066.
Якщо працівниця подасть дві заяви — про припинення відпустки без збереження зарплати і надання відпустки з вагітності та пологів (далі — декретна відпустка), начебто потрібно оплатити цей листок непрацездатності. Але дослідимо цей момент детальніше.
трудовий контракт у Польщі
Важливо, які умови працевлаштування жінки в Польщі та умови власне трудового контракту. Саме від цього залежить, чи матиме жінка право на оплату декретної відпустки у Польщі.
Робота в іншого роботодавця у Польщі є сумісництвом. У Польщі не заборонено працювати за сумісництвом. Але під час працевлаштування працівниця мала повідомити польського роботодавця, що основне місце роботи має в Україні. Ці питання, включаючи можливість поєднувати два місця роботи, визначають у трудовому контракті.
У Польщі декретну відпустку надають за умов:
- легального працевлаштування;
- визначення у трудовому договорі/контракті надання декретної відпустки. Якщо у договорі цього не передбачили, в разі неявки працівниці на роботу, навіть через пологи, роботодавець має право розірвати трудовий договір в односторонньому порядку.
Цілком можливо, що вагітна нічого не отримає від роботодавця. Вона зможе розраховувати лише на компенсацію від державного закладу соцстрахування, якщо роботодавець сплачував за неї внески.
Тривалість відпустки залежить насамперед від того, скільки дітей народила породілля за одні пологи. Якщо одну дитину, відпустку нададуть на 20 тижнів.
У статті 6 Угоди про соціальне забезпечення (далі — Угода) між урядами України та Польщі зазначено: на особу, яка підпадає під дію цієї Угоди, поширюється законодавство тієї Договірної Сторони, на території якої вона провадить трудову діяльність. Однак у ситуації, яку розглядаємо, жінка провадить трудову діяльність в обох країнах.
У статті 4 Адміністративного договору читаємо:
Якщо застосовується законодавство однієї з Договірних Сторін, компетентна установа цієї Договірної Сторони на запит роботодавця або самозайнятої особи видає довідку, яка підтверджує, що найманий працівник або самозайнята особа підпадає під дію цього законодавства, з визначенням терміну дії такої довідки. Ця довідка є доказом того, що найманий працівник або самозайнята особа не підпадають під дію законодавства іншої Договірної Сторони.
Тож якщо працівниця вже скористалася своїм правом на страхові виплати з вагітності та пологів у Польщі, на підставі згаданої довідки вона не підпадає під дію законодавства України.
По офіційне роз’яснення все-таки варто звернутися до ПФУ. Адже реалії воєнного часу в Угоді не враховані.
ФОП в Україні та найманий працівник у Чехії
Інша ситуація, коли жінка-ФОП провадить діяльність в Україні та сплачує податки і єдиний внесок (ЄСВ), але через війну перебуває у Чехії, де офіційно працевлаштувалася за трудовим контрактом. Отримала страхову виплату з вагітності у Чехії. Чи може вона отримати допомогу з вагітності та пологів в Україні?
Насамперед проаналізуємо положення Закону № 1105. З’ясуємо, які умови він передбачає для отримання допомоги з вагітності та пологів для ФОПа, який провадить діяльність в Україні.
ФОП в Україні
Допомогу з вагітності та пологів надають:
- застрахованій особі, яка провадить підприємницьку чи іншу діяльність та водночас працює на умовах трудового договору, — за основним місцем роботи/діяльності або місцем роботи за сумісництвом/наймом у порядку, що визначає уряд (абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105);
- у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату зарплати/доходу за період декретної відпустки (ч. 1 ст. 18 Закону № 1105).
Отже, ФОП в Україні може отримати допомогу з вагітності та пологів, якщо:
- щомісяця сплачує ЄСВ;
- під час вагітності та пологів не отримує інших видів доходів, зокрема, не працює за трудовим договором. ФОП, який працює, може отримати таку допомогу лише за місцем роботи.
Отже, якби жінка-ФОП провадила трудову та підприємницьку діяльність в Україні, отримати декретні вона могла б лише за місцем роботи.
трудовий договір у Чехії
Для того щоб отримати допомогу з вагітності у чеського роботодавця, жінка з України мусить мати візу тимчасового захисту та медичну страхову карту. Розраховувати на виплату допомоги жінка може протягом декретної відпустки. Порядок призначення допомоги, тривалість відпустки і розмір виплати в Чехії відрізняються від українських.
Аби з’ясувати, чи може жінка-ФОП претендувати на декретні виплати в Україні, звернімося до Договору про соціальне забезпечення1 (далі — Договір), що Україна уклала з урядом Чеської Республіки.
Відповідно до статті 4 Адміністративної угоди2 з метою реалізації статей 11, 12 Договору про соціальне забезпечення особа, яка мешкає на території однієї Договірної Сторони і клопоче про визнання права на допомогу з материнства відповідно до законодавства Договірної Сторони, згідно із якими особа була застрахована, одночасно з поданням клопотання підтверджує, що не реалізує права на допомогу з материнства згідно із законодавством держави її постійного проживання.
У ситуації, яку розглядаємо, складно визначити країну проживання, адже фактично жінка-ФОП провадить діяльність в обох країнах. Та й застрахована особа як ФОП у системі соціального страхування від тимчасової непрацездатності в Україні. У Чехії діє договір медичного страхування.
Та якщо ФОП як працівник за договором медичного страхування отримав грошову допомогу з материнства у Чехії, він не може претендувати на допомогу з вагітності та пологів в Україні як підприємець. Адже основна умова отримання — право на допомогу не реалізували в іншій Договірній державі. Український ФОП це право вже реалізував.
Отже, у цій ситуації перевірте, чи уклали договір/угоду про соціальне забезпечення між країнами і які умови він передбачає.
Але договори/угоди не враховують ситуацій, що склалися під час війни. Коли виникають нестандартні ситуації, радимо звертатися із запитами до ПФУ, який наразі контролює використання страхових коштів.