1
Січень 2024року
оплата праці
лікарняні та декретні

Як призначати та виплачувати лікарняні в нестандартних ситуаціях

Лікарняні — у топі зарплатних запитань від наших читачів. Експерт роз’яснила, як бути з лікарняними, якщо працівника відсторонили від роботи, та чи вимагати довідки від сумісників

Світлана Лістрова , експерт із трудового та податкового законодавства, Київ

На початку 2023 року законодавці оновили Закон № 1105. Тому багато старих роз’яснень Фонду соціального страхування (ФСС) втратили актуальність. ПФУ отримав право надавати пояснення щодо призначення, розрахунку та виплати страхових коштів. Позиція ПФУ у порівнянні з ФСС — більш жорстка. Але запитань щодо призначення й виплати лікарняних у зарплатників і досі не поменшало. Розглянемо чотири нестандартні ситуації, які довелося розв’язувати вашим колегам.

Відсторонення від роботи

Чи нараховувати лікарні працівникові, якого відсторонили від роботи зі збереженням чи без збереження зарплати?

Працівник, якого відсторонили від роботи, у будь-якому разі не має права на страхові виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Чому його відсторонили і чи зберігаєте за ним заробіток — немає значення. Адже він не втрачає заробітку — ані повністю, ані частково (ч. 1 ст. 15 Закону № 1105).

Якщо працівника відсторонили від роботи:

  • зі збереженням заробітку — на час хвороби продовжуйте зберігати його за період відсторонення;
  • без збереження — нема чого компенсувати на час хвороби, оскільки працівник не втрачає зарплати.

В обох випадках втрати заробітку немає. Але оформте рішення про відмову у призначенні страхових виплат. Зазначте в ньому причину відмови та пошліться на відповідну норму законодавства, а саме, на частину першу статті 15 Закону № 1105.

Мінсоцполітики та ФСС також підтверджували, що працівник не втрачає зарплату, якщо він захворів чи травмувався в той час, коли його відсторонили від виконання посадових обов’язків та припинили виплачувати зарплату (розглядали ситуацію відсторонення через відсутність вакцинації проти COVID-19).

Принагідно нагадаємо окремий випадок відсторонення. Осіб, які є бактеріоносіями і робота яких пов’язана з обслуговуванням населення, відстороняють від такої роботи й за їхньою згодою тимчасово переводять на роботу, не пов’язану з ризиком поширення інфекції. Якщо перевести таких працівників на іншу роботу неможливо, їх відсторонюють від роботи і виплачують лікарняні (ч. 1 ст. 23 Закону № 1645).

Звільнення та прийняли на роботу в одному місяці

10.11.2023 працівника звільнили з одного структурного підрозділу підприємства, а 14.11.2023 прийняли на роботу до іншого підрозділу. 18.11.2023 йому сформували е-лікарняний для догляду за хворою дитиною. Який розрахунковий період для лікарняних?

У вашій ситуації розрахунковий період — із 14 по 17 листопада 2023-го включно.

Коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах за останнім основним місцем роботи менше ніж календарний місяць, розрахунковий період визначайте за фактично відпрацьований час у календарних днях перед настанням страхового випадку (п. 27 Порядку № 1266). Останнє місце роботи — те, де особа зараз працює.

Якщо працівника звільнили з роботи, а згодом знову прий­няли на роботу на тому самому підприємстві, трудові відносини переривалися. У цьому разі обчислюйте середній заробіток із виплат за період із дати прийняття на роботу до дати, що передує настанню страхового випадку. У вашій ситуації — із 14 по 17 листопада 2023-го включно.

Лікарняні обчислюйте за даними звітності. Подайте додатки Д1 і Д5 до Податкового розрахунку з типом «Звітний» як довідковий. Зробіть позначку «призначення матеріального забезпечення, страхових виплат». Тоді інформація про звільнення, прийняття на роботу та заробіток за листопад 2023-го потрапить до реєстру застрахованих осіб.

Довідка про середню зарплату для обчислення лікарняних сумісникові

Сумісникові оплачують перші п’ять днів непраце­здатності незалежно від оплати лікарняного за основним місцем роботи. Чи мусить він надати довідку про середню зарплату з основного місця роботи?

Так, сумісник має надати довідку. Пояснимо чому.

Допомогу з тимчасової непрацездатності1 надають або за основним місцем роботи, або місцем роботи за сумісництвом (абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105). Тому лікарняні/декретні виплачуйте лише за одним місцем роботи. Це обмеження не стосується оплати перших п’яти днів непрацездатності коштом роботодавця. Ці дні оплачують як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом (п. 2 Порядку № 440).

1 У т. ч. у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, вагітністю та пологами.

Середню зарплату кожен зі страхувальників обчислює окремо — за основним місцем роботи і за сумісництвом (абз. 2 п. 30 Порядку № 1266). Проте сумарна зарплата, з якої обчислюють виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи і за сумісництвом не може перевищувати максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Саме тому для оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності коштом роботодавця слід отримати довідку/довідки про середню зарплату за основним місцем/місцями роботи.

Тож сумісник зобов’язаний надати таку довідку з основного місяця роботи для оплати перших п’яти днів тимчасової непраце­здатності за сумісництвом.

ПФУ перекваліфікував лікарняний на такий, що пов’язаний з нещасним випадком на виробництві

Підприємство отримало е-лікарняний, не пов’я­заний з нещасним випадком. Категорія медичного висновку — «Захворювання або травма загального характеру». Перші п’ять днів непрацездатності оплатив роботодавець, решту днів — ПФУ. Однак згодом ПФУ повідомив, що хоче повернути кошти, оскільки цей лікарняний пов’язаний з нещасним випадком на виробництві чи профзахворюванням, що стався на попередньому місці роботи. Скільки календарних днів тимчасової непрацездатності слід оплатити коштом роботодавця — 5 чи 17?

У вашій ситуації роботодавець має оплатити перші 17 днів тимчасової непрацездатності.

Нагадаємо норму пункту 10 частини 1 статті 1 Закону № 1105:

10) страхові випадки:

— за соціальним страхуванням від нещасного випадку — нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання (у тому числі встановлене чи виявлене у період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів), що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму; нещасний випадок, що стався, або професійне захворювання, яке виникло внаслідок порушення застрахованим нормативних актів про охорону праці;

Причину непрацездатності «Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві» ПФУ може змінити на підставі актів розслідування на інші причини:

  • «Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві»

або

Якщо в е-лікарняному змінили причину непрацездатності на «11» чи «12», страховий випадок розглядають як такий, що пов’язаний з нещасним випадком на виробництві чи профза­хворюванням.

Допомогу з тимчасової непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві чи профзахворювання виплачуйте в розмірі 100% середньої зарплати. При цьому коштом роботодавця оплачуйте перші 17 днів тимчасової непрацездатності (абз. 3 ч. 3 ст. 36 Закону № 1105).

ПФУ додатково пояснив:

Якщо тимчасова непрацездатність пов’язана із нещасним випадком на виробництві, то в кожному випадку при її настанні… допомога по тимчасовій непрацездатності за перші сімнадцять календарних днів надається за рахунок коштів роботодавця незалежно від того, що нещасний випадок на виробництві міг статися раніше під час виконання в минулому трудових обов’язків у іншого роботодавця.

Тому перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплатіть коштом роботодавця на підставі е-лікарняного з причинами непрацездатності «11» чи «12». Необхідність повернути використані страхові кошти настає саме після того, як змінили причину непрацездатності та страхувальник чи його уповноважена особа ухвалила нове рішення.