1
Січень 2024року
запитання — відповідь

Чи створювати резиденту Дія Сіті резерв відпусток для гіг‑працівників

На запитання наших читачів відповідає Світлана Лістрова, експерт із трудового та податкового законодавства, Київ

Резидент Дія Сіті має працівників, які працюють на умовах трудового договору та за гіг-контрактом. Чи створювати резерв для щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт / наданні послуг для гіг-спеціалістів?

Ні, не створюйте резерву. Пояснимо чому.

Нагадаємо норму частин 3—7 статті 21 Закону № 1667:

3. Тривалість… оплачуваної та неоплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг) гіг-спеціаліста в робочі дні, порядок оплати днів таких перерв у виконанні робіт (наданні послуг) встановлюються за домовленістю сторін у гіг-контракті з урахуванням вимог цього Закону.

4. Гіг-спеціаліст має право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) тривалістю 17 робочих днів, якщо гіг-контрактом не визначено більшу тривалість такої перерви.

5. Гіг-спеціаліст може реалізувати своє право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) лише після спливу шести безперервних місяців виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактом, якщо гіг-контрактом не визначено коротший строк.

6. Щорічна оплачувана перерва у виконанні робіт (наданні послуг) на розсуд гіг-спеціаліста може бути поділена на частини будь-якої тривалості.

7. Витрати, пов’язані з оплатою щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг), здійснюються за рахунок коштів резидента Дія Сіті у порядку, визначеному гіг-контрактом.

Щорічну оплачувану перерву не слід ототожнювати із щорічною основною відпусткою, яку надають відповідно до Закону про відпустки. У Законі № 1667 йдеться про право гіг-спеціаліста на щорічну оплачувану перерву відповідно до умов гіг-контракту. Отже, він визначає право гіг-спеціаліста на щорічну оплачувану відпустку та не передбачає можливості накопичувати її за поперед­ні періоди.

Нагадаємо, для чого створюють забезпечення.

Забезпечення створюються для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат на:

виплату відпусток працівникам;

додаткове пенсійне забезпечення;

виконання гарантійних зобов’язань;

реструктуризацію, виконання зобов’язань при припиненні діяльності;

виконання зобов’язань щодо обтяжливих контрактів тощо.

Із пункту 12 НП(С)БО 11 «Зобов’язання»

Будь-яке забезпечення — це зобов’язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу (п. 4 НП(С)БО 11).

Зобов’язанням визнають:

  • поточним — суму виплати, що нарахували працівникам за роботу, яку вони виконали протягом звітного періоду;
  • через створення забезпечення у звітному періоді — виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню (п. 6, 7 НП(С)БО 26 «Виплати працівникам»).

Для гіг-спеціаліста час виконання роботи можна встановити кількістю годин на день чи тиждень. Час роботи гіг-спеціаліста не може перевищувати 8 годин на день чи 40 годин на тиждень.

За відсутності домовленості сторін щодо визначеної кількості годин роботи вважають, що гіг-спеціаліст виконує роботи / надає послуги протягом 40 годин на тиждень.

Окрім того, гіг-спеціалісту можна встановити ненормований час для виконання робіт / надання послуг, якщо:

  • неможливо визначити точний час для виконання робіт / надання послуг

або

  • гіг-контракт надає гіг-спеціалісту право самостійно планувати свій час для виконання робіт / надання послуг.

Тому по відношенню до гіг-спеціаліста не можна говорити про невідпрацьований робочий час.

Отже, щорічна перерва гіг-спеціаліста не є відпусткою. Оплата щорічної перерви не накопичується за попередні роки. Тому оплата щорічної перерви не відповідає визначенню виплати, під яку створюють забезпечення.