Індексація-2023: не прощаємося, зустрінемося за рік
Ми завжди максимально чесні з бухгалтерами. Тому повідомляємо про ризики і знаходимо альтернативні способи розв’язати проблему, якщо вони є. Адже «Головбух: Праця та зарплата» ставить за мету допомогти, а не привабити гучним заголовком. І ми відчуваємо, що розуміємо з вами один одного. Сьогодні у фокусі — «заморозка» індексації зарплати на 2023 рік і два варіанти, як добровільно захистити зарплати від інфляції
Бюджет 2023 року міцно став на військові рейки. Тому розраховувати на зростання соціальних стандартів не варто. Зокрема, на рік депутати «заморозили» дію Закону про індексацію доходів. Тож у 2023 році нараховувати індексацію зарплати не потрібно.
Коли востаннє індексувати зарплату
Дію Закону про індексацію призупинили з 1 січня 2023-го. Тому вважаємо, що індексувати зарплату не потрібно із доходів 2023 року. Тож востаннє проіндексуйте грудневу зарплату, навіть якщо виплачуватимете її в січні.
Чи можна й надалі індексувати зарплату
Комерційне підприємство на свій розсуд вирішує, як далі бути з індексацією. Зі статусу обов’язкової складової зарплати вона стає добровільною.
Тож якщо й надалі плануєте індексувати зарплату, зафіксуйте положення про індексацію в локальному акті на підприємстві, наприклад Положенні про оплату праці. Далі визначте, як саме хочете продовжувати індексувати зарплату. Пропонуємо два варіанти.
Індексуйте зарплату за Порядком № 1078
Якщо підприємство невелике, а зарплату працівникам нараховуєте за посадовими окладами (тарифними ставками), можете й надалі користуватися Порядком № 1078. Те що індексація «заморожена», не забороняє і далі застосовувати Порядок № 1078, але вже добровільно.
Індексуйте випереджально
Підвищуйте доходи наперед. Підхід можете запозичити в пункті 5 Порядку № 1078, а приклад обчислення знайдете у додатку 5 до цього документа. Головний меседж — підприємство визначає для працівників сталу доплату, яку інколи називають твердою сумою індексації. Зазвичай це роблять з початку року. Можете щомісяця виплачувати працівникам таку доплату замість індексації.
Коли індексація була обов’язковою, роботодавці мали відстежувати, щоб сума такої доплати була не нижчою за можливу індексацію. Зараз такої вимоги немає, що значно спрощує застосування випереджальної індексації.
Підвищуємо доходи випереджальним шляхом
Підсумуємо. Попри те що індексація 2023 року не є обов’язковою, комерційні підприємства можуть і надалі її застосувати. Спосіб індексації визначте в локальному акті, наприклад Положенні про оплату праці.
Індексація була мінімальним підвищенням, покликаним нівелювати рівень інфляції. Якщо регулярно переглядати заробітну плату, в індексації не буде потреби.
Сподіваємося, наступний рік принесе нам Перемогу, відновлення економіки, а з ним і зростання доходів працівників. Тоді й призупинення індексації нас не лякатиме.
РЕЗЮМЕ