2
Лютий 2025року
відпустки
соціальні

Відпустка на дітей: чим підтвердити право одинокій матері

Зі звернення на Гарячу лінію: «Працівниця розлучилася в травні, а народила дитину в червні 2007 року. З документів має: свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження дитини, витяг із ДРАЦС, який містить відомості про батька дитини відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу. Чи треба ще якісь підтвердні документи, щоб надати працівниці додаткову відпустку згідно із статтею 19 Закону про відпустки?»

Світлана Лістрова , експерт із трудового та податкового законодавства, Київ

Законодавство не встановлює переліку документів, які має надати розлучена жінка для того, щоб скористатися правом на відпустку на дітей. Як одинокій матері підтвердити право на відпустку, вирішує роботодавець.

Одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).

Частина 1 статті 19 Закону про відпустки

Мінекономіки радить роботодавцям самостійно врегулювати питання щодо підтвердних документів у власному локальному акті. Зазвичай це положення про порядок надання відпусток.

Позиція Держпраці

Поняття «одинока матір» законодавство не визначає. Проте відповідно до пункту 9 постанови Пленуму ВСУ № 9 одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову, іншу жінку, яка виховує та утримує дитину сама.

Щоб підтвердити право на відпустку (працівниця) працівник має надати роботодавцеві будь-який офiцiйно складений, оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, який достовірно підтверджує, що батько (матір) у вихованні дитини участі не бере. Наприклад:

  • рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав;
  • рішення органів опіки та піклування або суду щодо участі батька (матері)   вихованні дитини, ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів тощо.

Крім того, підтвердити відсутність участі батька (матері) у вихованні дитини можна:

  • актом соціально-побутової комісії, яку створила первинна профспілкова організація чи будь-яка інша комісія, утворена на підприємстві, в установі, організації;
  • довідкою зі школи про те, що батько (мати) не бере участі у вихованні дитини: не спілкується з вчителями, не забирає дитини додому, не бере участі в батьківських зборах тощо.

Чинне законодавство не містить конкретного перелiку документiв, якi треба подати розлученій жiнцi, яка виховує дитину без батька, щоб отримати додаткову соціальну відпустку.

Розлучена жінка (розлучений чоловік), яка (який) дійсно виховує сама (сам) дитину (без батька, без матері), щоб отримати додаткову соціальну відпустку має надати:

  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • копію свідоцтва про розірвання шлюбу;
  • документ, який підтверджував би те, що батько (мати) не бере участі у вихованні дитини.

Факт утримання, тобто аліменти, значення не має.

Право на додаткову відпустку мають одинокі матері:

  • які не перебувають у шлюбі й у свідоцтві про народження дитини яких немає запису про батька дитини або запису про батька зробили в установленому порядку за вказівкою матері;
  • вдови;
  • які виховують дитину без батька, у тому числі розлучена жінка, яка сама виховує дитину.

Однак позиція Держпраці не підкріплена жодним нормативно-правовим актом.

Позиція Мінекономіки

У листах від 10.08.2021 № 4712-06/40797-07 та 10.08.2021 № 4712-06/40796-07 Мінекономіки роз’яснило:

  • законодавство не визначає конкретного переліку документів, які має пред’явити один з батьків, щоб підтвердити право на додаткову соціальну відпустку на дітей;
  • роботодавцю надають будь-який належно оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, який достовірно підтверджує, що іншому з батьків дітей не надавали цієї соцвідпустки;
  • рішення надавати відпустку ухвалює роботодавець з огляду на надані йому документи.

РЕЗЮМУЄМО

Підприємство має самостійно врегулювати питання щодо підтвердних документів для соціальної відпустки на дітей одинокій жінці на підставі статті 19 Закону про відпустки. Можете передбачити, що для відпустки на дітей одинокій матері достатньо свідоцтв про народження дітей, свідоцтва про розлучення й заяви, у якій вона зазначить, що батько не бере участі у вихованні дитини. Підстава — частина 1 статті 9-1 КЗпП. Згідно з нею підприємства в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно із законодавством трудові й соціально-побутові пільги для працівників.


Чи оподатковувати «шведський стіл», якщо ДПС надає протилежні роз’яснення
№ 2, 2025
Довідка МСЕК діяла до 01.01.2025: яку ставку ЄСВ застосовувати