1
Січень 2025року
податки та збори
ФОП

ЄСВ для ФОПів знов обов’язковий із 01.01.2025

Ознайомтеся зі змінами щодо ЄСВ, який сплачують ФОПи. З’ясуймо, хто й скільки внеску сплачуватиме з наступного року та для кого пільги зберегли

Ірина Чигир , експерт із податкового обліку Експертус Головбух

У Законі про Держбюджет-2025 депутати прописали одразу дві зміни щодо ЄСВ:

  • повернули для підприємців обов’язкову сплату ЄСВ;
  • збільшили максимальну базу ЄСВ.

Соціальний внесок доведеться сплачувати майже всім підприємцям, а загальносистемникам із великим доходом — у більшому розмірі.

Скільки доведеться платити

ФОПи — платники єдиного податку (ЄП) зобов’язані сплачувати ЄСВ за себе в розмірі, не меншому за мінімальний соціальний внесок. У 2025 році мінімальний місячний розмір ЄСВ дорівнюватиме 1760 грн (8000 грн × 22%). За бажання можете платити й більше. Обов’язок сплачувати ЄСВ не залежить від того, чи працює підприємець і чи отримує він дохід.

ФОП на загальній системі сплачує ЄСВ поквартально. Попри це обчислювати його зобов’язаний помісячно.

Базою оподаткування є чистий дохід, суму якого розраховуйте в Типовій формі обліку доходів та витрат. Щоб визначити суму ЄСВ до сплати, суму чистого доходу помножте на ставку 22%. Місячна сума внеску не може бути:

  • меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримали дохід (прибуток);
  • більшою за розмір внеску, розрахований з максимальної бази ЄСВ.

Тобто сплатити маєте не менше ніж 1760 грн за місяць, у якому отримали хоча б одну гривню доходу. За квартал — 5280 грн.

Максимальну базу нарахування ЄСВ депутати збільшили з 15 до 20 мінзарплат — із 120 000 грн до 160 000 грн. Але зробили це тимчасово — на 2025 рік.

Максимальний ЄСВ дорівнюватиме 35 200 грн (160 000 грн × 22%). Тож загальносистемникам, які отримують понад 120 000 грн на місяць чистого доходу, доведеться сплачувати ЄСВ за себе на 8800 грн на місяць більше.

Якщо за якийсь місяць отримали збиток або нульовий чистий дохід, ЄСВ за цей місяць дорівнює нулю.

За місяці, у які підприємець не заплатив ЄСВ за себе, йому не нараховують пенсійного стажу. У цьому разі законотворець передбачив добровільну сплату. У збиткових чи нульових місяцях можете самотужки визначити базу нарахування й сплатити внесок, але в межах мінімуму та максимуму.

Хто може не платити ЄСВ

У 2025 році не платити ЄСВ можуть вісім категорій підприємців.

ФОПи — наймані працівники та гіг-спеціалісти

ФОПи, які, окрім підприємницької діяльності, працюють за трудовим договором за основним місцем роботи або за гіг-контрактом, звільнені від сплати ЄСВ за себе (ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ). Умова: роботодавець сплачує за них ЄСВ в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок (у 2025 році — 1760 грн). Причому за ці місяці підприємець не може сплатити ЄСВ за себе навіть добровільно (ЗІР, категорія 201.04).

Якщо роботодавець або резидент Дія Сіті не сплатив ЄСВ через те, що бази нарахування внеску немає (наприклад, відпустка за власний рахунок повний місяць), за цей місяць ФОП має право самотужки сплатити за себе ЄСВ. Інакше він не матиме за цей місяць страхового стажу.

Коли ФОП сплачує ЄСВ добровільно, сума внеску не має бути меншою за мінімальний страховий внесок.

Підприємець не мусить повідомляти орган контролю про те, що ЄСВ за нього сплачує основний роботодавець або резидент Дія Сіті в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок (ЗІР, категорія 201.04).

ФОПи з інвалідністю

Підприємці — особи з інвалідністю мають право не платити ЄСВ за себе й не звітувати з нього, якщо отримують пенсію або соцдопомогу (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ). Група інвалідності не має значення. Щоб не платити ЄСВ, маєте підтвердити свій статус — надати податківцям довідку МСЕК (ЗІР, категорія 201.01). Звільнення від сплати діє з наступного місяця після того, в якому отримали відповідний статус.

Якщо втратили статус особи з інвалідністю, починаючи з місяця, коли його втратили, мусите платити ЄСВ (ЗІР, підкатегорія 201.04.02).

ФОПи-пенсіонери

ФОП має право не сплачувати ЄСВ за себе й не звітувати, якщо отримує пенсію:

  • за вислугу років;
  • за віком, у т. ч. на пільгових умовах або достроково. Зокрема, чорнобильці, особи, які працювали у шкідливих і важких умовах праці.

Від сплати ЄСВ за себе звільнені також підприємці, які досягли пенсійного віку за статтею 26 Закону № 1058 й отримують пенсію або соціальну допомогу. Якщо ФОП отримує пенсію не за віком і не за вислугу років, а, наприклад, у зв’язку із втратою годувальника, ЄСВ-звільнення його не стосується — доки не досяг пенсійного віку, має сплачувати ЄСВ.

ФОПи — пенсіонери та особи з інвалідністю можуть сплачувати ЄСВ за себе добровільно.

ФОПи-загальносистемники без доходів

Якщо в якомусь місяці звітного року не мали чистого доходу, ЄСВ за цей місяць не платіть (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ). Але можете це зробити за бажанням. У цьому разі самотужки визначте базу нарахування ЄСВ, але не більше за максимальну величину бази нарахування. Сплатити можете щонайменше мінімальний страховий внесок.

ФОПи, які провадять незалежну професійну діяльність

Це особи, які поєднують підприємництво із професійною діяльністю, наприклад адвоката. Вони мають сплачувати ЄСВ лише один раз — або як ФОП, або як самозайнята особа. Обов’язкова умова — один вид діяльності для обох статусів. Якщо незалежна та підприємницька діяльність різні за напрямом, ЄСВ платіть двічі.

Мобілізовані

Від сплати ЄСВ за себе звільнені підприємці без найманих працівників, яких призвали в особливий період на військову службу під час мобілізації або залучили до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк військової служби (абз. 1 п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ). Це звільнення не поширюється на ФОПів, яких прийняли на військову службу за контрактом, і призваних на строкову військову службу (ЗІР, підкатегорія 201.04.02).

Також звільнені від сплати ЄСВ підприємці, яких призвали під час особливого періоду на військову службу за призовом із числа резервістів, на весь період їх військової служби, якщо вони не є роботодавцями (п. 9-18 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Щоб скористатися звільненням, протягом 10 днів після демобілізації / звільнення з військової служби (лікування чи реабілітації) ФОП має надати податківцям:

  • копію військового квитка чи іншого документа із зазначенням даних про призов;
  • заяву про звільнення від сплати ЄСВ за себе за формою з додатка 1 до Інструкції № 449. Ця форма призначена для ФОПів-роботодавців, але скористатися нею можуть і ФОПи без найманих працівників. У формі не зазначайте суми нарахованого ЄСВ.

ФОПи з місцем проживання на окупованій території

На час окупації ФОПи з місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території (ТОТ) звільняються від сплати ЄСВ та штрафів за його несплату (п. 9-3 розд. VIII Закону про ЄСВ). Нагадаємо, що ФОП із місцезнаходженням на ТОТ не може працювати на території України, якщо не перереєструє своє місцезнаходження на підконтрольну територію.

ФОПи, позбавлені свободи внаслідок війни

ФОПи, які не мають найманих працівників, не сплачують ЄСВ за весь період позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та протягом шести місяців після їх звільнення (п. 9-8 розд. VIII Закону про ЄСВ). Йдеться про ФОПів, стосовно яких встановлений факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України згідно із Законом № 2010.

Протягом 90 днів після звільнення та/або закінчення лікування або реабілітації ФОП або член його сім’ї має подати податківцям відповідну заяву.

У які строки платити внесок

ФОПи на ЄП і на загальній системі сплачують ЄСВ щокварталу. Тобто строки сплати однакові для всіх підприємців.

Сплатити ЄСВ треба:

  • за І квартал — не пізніше ніж 19 квітня;
  • ІІ квартал — не пізніше ніж 19 липня;
  • ІІІ квартал — не пізніше ніж 19 жовтня;
  • IV квартал — не пізніше ніж 19 січня.

Сплачувати ЄСВ можете безпосередньо на рахунки органів ДПС, відкриті в органах Казначейства, або через єдиний рахунок (ч. 7 ст. 9 Закону про ЄСВ). Рахунки для сплати ЄСВ у 2025 році можете знайти на сайті ДПС. ЄСВ також можна сплатити через застосунок «Дія».

Як звітувати

Порядок, як звітувати про ЄСВ, для підприємців не змінився. ФОПи — платники ЄП першої — третьої груп звітують у Додатку 1 до Податкової декларації платника єдиного податку. Єдинники четвертої групи заповнюють Додаток 2 Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи. ФОПи на загальній системі оподаткування звітують з ЄСВ за рік у Додатку ЄСВ 1 до Декларації про майновий стан і доходи.

Строки подання звітності з ЄСВ для ФОПів загальної системи оподаткування й ФОПів спрощеної системи оподаткування наведемо в Таблиці.

Як ФОПи звітують з ЄСВ у 2025 році
Система оподаткуванняЗвітний періодЗвітністьСтрок
СпрощенаПерша — друга групиРікДодаток 1 до Податкової декларації платника єдиного податкуУпродовж 60 календарних днів (к. дн.), що настають за звітним роком (пп. 49.18.3 ПК)
Третя групаКварталУпродовж 40 к. дн., що настають за звітним кварталом (пп. 49.18.2 ПК)
Четверта групаРікДодаток 2 до Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групиНе пізніше ніж 20 лютого поточного року (пп. 295.9.1 ПК)
ЗагальнаРікДодаток ЄСВ 1 до Податкової декларації про майновий стан і доходиДо 1 травня наступного за звітним року (пп. 49.18.4 ПК)

Декларуйте ЄСВ, коли подаєте Податкову декларацію про майновий стан або про сплату єдиного податку.

Військовий збір за ставкою 5%: як утримувати з 1 грудня
№ 1, 2025
Зарплата для бронювання: як обчислити середню на підприємстві та місячну для працівника