9
Вересень 2022року
звітність
податкова

Оновлена форма Податкового розрахунку: як заповнювати і коли звітувати

За IV квартал 2022 року подавайте оновлений Податковий розрахунок з ПДФО та ЄСВ. Що змінилося у зарплатній звітності та як її заповнити, розповість експерт

Олена Лєснікова , консультант з питань трудового права та оподаткування, Київ

Зміни до форми та порядку заповнення Податкового розрахунку з ПДФО та ЄСВ Мінфін вніс Наказом № 189. Згодом урядовці відкоригували й власне Наказ № 189 та усунули недоліки першої редакції. У чому полягають ці зміни та відколи буде чинна нова форма — читайте далі.

ЄСВ, не сплачений за мобілізованих працівників

У березні 2022 року до Закону про ЄСВ Мінфін вніс додаткову норму. Тепер роботодавцям-єдинникам — ФОПам другої і третьої груп, а також юрособам третьої групи дозволили за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, мобілізованих на військову службу до ЗСУ (п. 9-20 розд. VIII Закону про ЄСВ). Ця норма працює із 17 березня 2022-го.

Суми такого ЄСВ роботодавець мав нараховувати і відображати у звітності, щоб згодом отримати їх компенсацію з держбюджету. Але поки форм звітності не змінювали, було незрозуміло, як і де саме слід відображати ці нарахування.

Водночас із 19 липня 2022 року Законом № 2352 депутати скасували вимогу зберігати за мобілізованими працівниками середній заробіток. Тому внесені до звітності зміни залишаються актуальними лише для тих, хто попри скасування цієї вимоги вирішив і надалі підтримувати мобілізованих працівників і нараховувати їм середню зарплату (або будь-який інший зарплатний дохід).

Розглянемо, яких змін зазнала звітність.

Таблицю І Податкового розрахунку доповнили спеціальними рядками:

  • 1.6 — сума зарплати, яку нарахували мобілізованим працівникам (із подальшим розподілом за ставкою ЄСВ у підрядках 1.6.1—1.6.3);
  • 2.6 — той самий дохід у межах максимальної величини, на яку нараховують ЄСВ (із розподілом у підрядках 2.6.1—2.6.3);
  • 3.7 — суми ЄСВ, що його нарахували на такий дохід (відповідно, розподіл за ставками у підрядках 3.7.1—3.7.3);
  • 4.4 (4.4.1—4.4.3) — якщо потрібно донарахувати ЄСВ;
  • 6.4 (6.4.1—6.4.3) — якщо потрібно зменшити нараховану суму ЄСВ.

У Додатку 1 Податкового розрахунку для мобілізованих з’явилися такі коди категорій застрахованих осіб (реквізит 08):

  • «76» — заробіток мобілізованих працівників, які не отримували грошового забезпечення в період мобілізації;
  • «77», «78», «79» та «80» — заробіток мобілізованих працівників, на доходи яких ЄСВ нарахували за пільговою ставкою (5,3%, 5,5%).


За кодом «76» відображайте

всіх мобілізованих працівників, яким нараховуєте зарплату і за яких не платили ЄСВ

Звісно, роботодавець може й не знати, чи отримував працівник грошове забезпечення. Тому за кодом «76» показуйте всіх мобілізованих працівників, яким нараховуєте зарплатні доходи і за яких роботодавець-єдинник вирішив не сплачувати ЄСВ.

Але зважайте: якщо мобілізований працівник має статус особи з інвалідністю, для якої ставка ЄСВ становить 8,41%, ЄСВ за нього сплачує держава. Тому його заробіток відобразіть за кодом «76» та обчисліть ЄСВ за ставкою 22%. Адже саме за цією ставкою відшкодовуватимуть із бюджету не сплачені за цих працівників суми. Такий висновок випливає з пункту 9-20 розділу VIII Закону про ЄСВ.

До того ж суми ЄСВ, що їх єдинники — ФОПи другої і третьої груп та юрособи третьої групи сторнували для категорії застрахованих осіб за кодами «29», «36», «37», «39», «42»—«45», «47», «50», «66», «75»—«78», дозволено відображати з від’ємним значенням.

Тобто якщо раніше єдинник нарахував та відобразив ЄСВ за мобілізованим працівником із кодом ознаки «1», тепер ці нарахування зможе показати з від’ємним значенням та відобразити їх вже із кодом ознаки «76». Таких висновків можна дійти з аналізу наведених змін. А чи поділяє таку думку ПФУ, ймовірно, незабаром дізнаємося.

ЄСВ на середній заробіток добровольців тероборони

Доходи працівників, які уклали контракт добровольця тероборони, відображайте у Додатку 1 Податкового розрахунку з кодом ознаки «75» у графі 08. Проте згідно з описом у «Таблиці відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів єдиного внеску» цей код призначений лише для відображення доходів, для яких ставка ЄСВ становить 22%.

Це не означає, що для мобілізованих працівників зі статусом особи з інвалідністю роботодавець має застосовувати ставку 22%. Адже частину тринадцяту статті 8 Закону про ЄСВ не скасували. Тож як відображати середній заробіток такого тероборонівця, наразі невідомо. Припускаємо, що доведеться, як і раніше, користуватися кодом застрахованої особи «2».

Єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб — підприємців, у т. ч. тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41% визначеної пунктом 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю.

Частина тринадцята статті 8 Закону про ЄСВ

Нові рядки для покупців сільгосппродукції у формі 4ДФ

До розділу ІІ додатка 4ДФ додали два рядки:

  • «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції»;
  • «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції — виключення».

Ці рядки заповнюйте, коли придбаваєте сільгосппродукцію у фізосіб. Порядок заповнення аналогічний до заповнення інших рядків цього розділу. В окремих графах зазначте нараховану та виплачену суму доходу, ПДФО і військовий збір.

Якщо потрібно виправити помилку — скористайтеся рядком для виключення інформації. У цьому рядку продублюйте помилкові дані, а правильні наведіть у рядку «Доходи від продажу сільськогосподарської продукції».

Період, за який вперше подавати оновлену форму

За оновленою формою звітуйте за квартал, наступний за тим, у якому оприлюднили нову форму (п. 46.4 Податкового кодексу України). Тобто за зміненим Податковим розрахунком вперше відзвітуєте за результатами IV кварталу 2022 року.

Але цілком можливо, що податківці забажають запровадити її раніше, адже коментовані зміни вже давно на часі.

Якщо цього не станеться, звітуйте за ІІІ квартал 2022-го за старою формою Податкового розрахунку.

А починаючи з IV кварталу єдинникам, які вирішили скористатися можливістю не платити ЄСВ за мобілізованих працівників, доведеться коригувати дані за минулі періоди, аби нараховані суми внеску не створювали штучної недоїмки. Як саме це потрібно буде робити, сподіваємося, роз’яснить ПФУ.

Благодійна допомога працівникам на відновлення майна — без податкових втрат
№ 9, 2022
Чи переукладати чинний колдоговір філії після змін у законодавстві